CHEBSKÁ LIGA 2018 – PODROBNÁ REPORTÁŽ

CHEBSKÁ LIGA 2018 – ZÁKLADNÍ ČÁST A PLAY-OFF

ZÁKLADNÍ ČÁST – SHRNUTÍ

Do 46. ročníku Chebské ligy ve stolním hokeji Stiga se zapojilo letos dohromady 29 účastníků, což byl posun oproti ročníku minulému a rekord Chebské ligy. Mezi hráči, kteří zasáhli do bojů o Prezidentův pohár byli kromě deseti účastníků play-off (viz. níže) také mj. Mirka Horáková, Honza Kubica, Jiří Macek, Petr Větrovec či Pavel Zeman. Všichni tito hráči se zúčastnili minimálně šesti turnajů. Honza Kubica dokonce absolvoval všech čtrnáct turnajů. Děkujeme i dalším hráčům, kteří se zúčastnili alespoň jednoho turnaje. Věříme, že v příštím roce svou účast ještě navýší. Jsou to tito: J. Gruncl, M. Černý, M. Ouřada, M. Kříž, D. Větrovec I. Mašková, L. Holub, S. Srba jr., M. Cingroš, P. Šrámek, M. Srba, Š. Gavenda, J. Fiedlerová, V. Fiedler. I z toho je patrné, že konkurence byla letos opět o něco větší.

Tabulka po základní části: www.shccheb.cz/?page_id=1783

Většina turnajů byla odehrána v Chebu v Billiard Aréně (včetně finálového turnaje), v jednom případě jsme zajížděli do Chodova.

Průměrná účast na turnajích byla 12,86 hráče. Největší účast byla na posledním (čtrnáctém) turnaji, což je velmi neobvyklé – 17 hráčů. Většinou měl poslední turnaj nejméně účastí, vzpomeňme na minulý rok, kdy se sešlo pouze pět hráčů. Budiž to tedy výzvou do dalších let. Pokud by na příští Valné hromadě prošel návrh pořádat Chebskou ligu systémem podzim-jaro, jistě by se účast na posledním turnaji trvale zvýšila. Co se týče ostatních turnajů, nejmenší účast byla na turnaji sedm a třináct (10 hráčů, v tomto případě si ovšem hráči mohli zahrát „zkrácenou“ variantu finálového turnaje, čili každý s každým dvakrát. Z toho měl „radost“ především Luboš Černý J (mimochodem oba tyto turnaje vyhrál). Nejčastěji se hráči sešli v počtu 14-ti hráčů (celkem čtyřikrát). Na posledním setkání „čtrnáctky“ zaznamenal Míla Kubica nejhorší umístění v sezóně – 5. místo. Na druhém, třetím a čtvrtém turnaji se hráči sešli v počtu dvanácti hráčů. To znamenalo hrací model s nadstavbou. Ukázalo se to jako noční můra pro tým Michala Mašiky. Třikrát zahrál skvěle základní část a třikrát se mu nepovedla nadstavba a skončil na šestém místě. Byl proto velmi rád, když na pátý turnaj dorazilo 13 hráčů a mohlo se hrát bez play off. J S nadstavbou se hrálo ještě ve dvou případech – na devátý a desátý turnaj dorazilo 11 hráčů – v jednom případě zvítězil Jirka Vácha, v druhém Míla Kubica. Na 13. turnaji zvítězil Luboš Černý největším bodovým rozdílem – před druhým Mílou Kubicou měl sedmibodový náskok (největší rozdíl v sezóně). Jednou si hráči zahráli v počtu 13-ti hráčů (5. turnaj – vítěz Kubica M.), jednou v počtu 16-ti hráčů (8. turnaj – Chodov – vítěz Kubica M., ale Venca také na tento turnaj dlouho nezapomene, zejména na zápas s Petrem Šrámkem J) a jednou v počtu 17-ti hráčů (14. turnaj – vítěz Standa Srba).

Nejvíce turnajů (všech 14) a cenu IRONMAN sezóny zaslouženě získal Jan Kubica. O jeden turnaj méně absolvovali Miroslava Horáková, Míla Kubica a Jiří Kropáček. Více než 10 turnajů (včetně) absolvovalo dalších šest hráčů. Nováček Petr Větrovec posbíral kromě zkušeností také osm turnajových startů, což je velmi solidní. Věříme, že v příštím roce svou sbírku ještě rozšíří. 13 hráčů se zúčastnilo více než poloviny turnajů (7 a více).

Dá se říci, že výsledky v letošní sezóně byly opět o něco vyrovnanější oproti sezóně minulé, nicméně papíroví favorité si zuby nehty drželi své pozice. Prezidentský pohár vyhrál suverénně Míla Kubica – vyhrál 7 turnajů (dále byl 3x druhý, 1x třetí, 1x čtvrtý, 1x pátý), Luboš Černý vyhrál 3x, Jirka Vácha 2x a Standa Srba taktéž dvakrát. Žádný jiný manažer na vítězství v turnaji nedosáhl. Velmi blízko k turnajovému vítězství byl Venca Macek (Chodov – 8. kolo) a Jiří Kropáček (12. kolo). Vždy z toho však bylo pouze druhé místo. I to ukazuje, jak složité je zvítězit v turnaji Chebské ligy.

TABULKY:

 > Umístění na medailových pozicích v základní části 2018

MEDAILE 2018

> Průměrné umístění na turnajích Chebské ligy 2018

STIGA – PRUMERNE UMISTENI NA TURNAJI 2018

O tom, že Míla Kubica získá letos Prezidentský pohár, rozhodl prakticky po polovině základní části, kdy ze sedmi turnajů (kterých se zúčastnil), vyhrál šest. Pro zbylé borce tak zůstal boj o další příčky. Dlouho se na druhém místě držel Standa Srba, poté však vinou nevyrovnaných výkonů a absencí z boje o medaile vypadl. V závěru se propracoval alespoň na pěkné čtvrté místo. Zároveň zaznamenal největší posun v umístění po základní části (2017-10. místo, 2018 – 4. místo). Stal se tak – s nadsázkou řečeno – „Skokanem roku“. Dvojice VáchaČerný měla být tedy tou, která si rozdá boj o stříbrnou příčku. Po pěti odehraných kolech to byl spíše boj o to, kdo bude mít více absencí, ale poté se do toho hoši opřeli a zejména Luboš Černý zabral. V šestém kole byl druhý, v sedmém kole dokonce první. Jirka ho v devátém kole napodobil a v jedenáctém triumf zopakoval, nicméně Luboš mocným finišem (dvě první a jedno druhé místo) pečetil stříbrné umístění po základní části. Jiří Vácha skončil po základní části Chebské ligy třetí.

Na své historicky nejlepší umístění po základní části dosáhl Jiří Kropáček. Pětkrát byl na pátém místě, ke konci soutěže přišlo mírné zlepšení směrem vzhůru. V posledním kole jej ze čtvrté pozice drtivým finišem odsunul Standa Srba.

Šesté místo po základní části bral Venca Macek, který i díky menšímu počtu absolvovaných turnajů skončil mimo medailová umístění. Venca předvedl velice pěkné výkony (3x druhý, 1x třetí).

Na sedmém místě po základní části se umístil Dan Hrachovec. Zajímavé určitě je, že Dan získal letos i minule naprosto shodný počet bodů, a to 505. Oproti minulému ročníku však letos odehrál o dva turnaje více (letos 11, minule 9).

Z osmé příčky vstupoval do finálového turnaje Michal Mašika. Toto je jeho oblíbená pozice pro vstup do play-off. Tým Ukrajiny se umístil pětkrát na šestém místě, z toho čtyřikrát v první polovině základní části. V té druhé základní části však tým již zvolňoval a připravoval se na závěrečný turnaj.

Vyrovnané a kvalitní výkony týmu Jardy Ouřady ho posunuly až na deváté místo. Tentokrát se mu nepodařilo v žádném turnaji dostat se na bednu. Nejlepším umístěním bylo šesté místo ve třináctém turnaji. V tomto turnaji se mu podařilo porazit několikanásobného mistra Chebské ligy Miloslava Kubicu (3:2).

Petr Holub zpočátku sezony absentoval a poté sváděl těžké boje s Mirkou Horákovou a Janem Kubicou o desítku, zajišťující postup do finálového turnaje. Zhruba tři kola před koncem však bylo jasné, že si Petr postup vybojuje. Poté se jeho mužstvo mohlo soustředit na taktickou přípravu.

Na nepopulární jedenácté příčce skončila (opět po roce) Mirka Horáková, která, ač absolvovala 13 turnajů, nepodařilo se jí probít do toho finálového. Na dalších místech se umístili – Jan Kubica – ten dlouho bojoval o desítku, v závěru mu však došly síly. Třináctý byl, Jirka Macek, kterému scházel větší počet turnajů. Na čtrnácté příčce již zmíněný Petr Větrovec, jenž v závěru svou tvrdou a nesmlouvavou hrou činil problémy většině soupeřů a v příští sezóně si na něj budeme muset dát pozor. Patnáctý byl Josef Gruncl, který tuto sezónu jen paběrkoval. Pokud by měl minimálně dvojnásobný počet turnajů, určitě by ohrozil hráče na pozicích zajišťující play-off, ale takhle to na lepší místo nebylo. Pepa si alespoň spravil chuť pátým místem na posledním turnaji základní části. To samé platí o Michaelu Černém, kterému k vyšší účasti bránily studijní povinnosti. Šestnáctý skončil Pavel Zeman. Těmto i účastníkům na dalších místech (viz. tabulka – www.shccheb.cz) DĚKUJEME a budeme se těšit nashledanou v příští sezóně!

TABULKY:

> Skokan roku – Základní část

SKOKAN ROKU 2018 ZC

Hráči neuvedení v tabulce buď minulou sezónu (2017) nehráli nebo nezaznamenali výraznější posun/propad.

> Skokan roku – PLAY OFF

SKOKAN ROKU 2018 PO

 

 > ALL STAR ZÁKLADNÍ ČÁST + HODNOCENÍ STŘELCŮ

stiga vyhodnoceni_zakladni cast 2018

OCENĚNÍ HRÁČI CHEBSKÉ LIGY

Nejvšestrannější hráč: Miloslav Kubica

Nejlepší žena: Miroslava Horáková

Nejlepší veterán: Luboš Černý

Ironman Chebské ligy (nejvíce odehraných turnajů -14): Jan Kubica

Zvláštní cena – za přípravu a uspořádání Mistrovství České Republiky ve Stiga hokeji 2018 v Chebu:

Dan Hrachovec a Miloslav Kubica

FINÁLOVÝ TURNAJ – PLAY OFF – PROGNÓZA

 

Do finálového turnaje postupovalo jen deset nejlepších. A byl to opět tuhý boj.

Účastníci:

Petr Holub (Pittsburgh Penguins „91“)

Jaroslav Ouřada (ČSSR)

Michal Mašika (Ukrajina)

Dan Hrachovec (HC Poldi Kladno)

Václav Macek (Vencas Golden Knights)

Jiří Kropáček (Vancouver Canucks)

Stanislav Srba (Toronto Maple Leafs/Finsko)

Jiří Vácha (HC Energie Karlovy Vary)

Luboš Černý (Srbsko)

Miloslav Kubica (Pittsburgh Penguins)

 

Největšími adepty na zisk titulu byli: suverénní vítěz základní části Miloslav Kubica, dále druhý po základní části Luboš Černý, který v závěru sezóny prokazoval stoupající formu. Nelze zapomenout ani na vítěze minulého ročníku Chebské ligy Jiřího Váchu, kterému hra ve vyřazovací fázi vyhovuje. Stanislav Srba ozdobil velmi dobrý výkon v základní části vítězstvím v posledním čtrnáctém kole. Jistě chtěl i v play off zúročit své zkušenosti.

Z dalších, kteří měli ambice vklínit se na medailové pozice lze zmínit Vencu Macka (z devíti turnajů 4x na stupních vítězů). Překvapit chtěl i Dan Hrachovec, který doufal v zúročení svých mnohaletých zkušeností.

Zbylá čtyřka ve složení Kropáček, Mašika, Holub, Ouřada měli za cíl dostat se do finálové osmičky, případně překvapit některého z favoritů.

PRŮBĚH FINÁLOVÉHO TURNAJE, VÝSLEDKY

Finálový turnaj přinesl nejeden zajímavý výsledek, ale hlavně velkou dřinu pro všechny zúčastněné. Porci osmnácti zápasů (+zápasy play off) museli absolvovat všichni zúčastnění. Taktéž zapisovatel Honza Kubica se zapotil, jelikož musel zaznamenávat po celou dobu turnaje všechny vstřelené góly.

Dařilo se zejména Mílovi Kubicovi a dal tak zapomenout na potíže, které ho provázely minoulou sezonu, kdy měl problémy postoupit do play off. Míla v „základní části“ finálového turnaje neprohrál, ztratil pouze tři body za tři remízy. Postoupil z 1. místa.

Jirka Vácha hrál ofenzivně, příliš gólů nedostával a v důležitých zápasech (Kubica M., Černý L.) dokázal se soupeři držet krok. Trochu překvapivě prohrál s J. Ouřadou a Danem Hrachovcem. V klidu si však dokráčel pro druhé místo a postup.

Luboš Černý se rozjel také ve velkém stylu, nicméně postupem času mu docházely síly. Naštěstí měl ale nahráno a do vyřazovací fáze postupoval ze třetího místa.

Jiřímu Kropáčkovi se základní část také poměrně povedla. Překvapivě obsadil čtvrté místo. Standa Srba skončil minulou sezónu po „základu“ druhý. Letos nastoupil s omlazenou sestavou a bylo vidět, že hráči jsou svázáni nervozitou – 5. místo.

Základní část se příliš nepovedla Vencovi Mackovi. Hráči hráli prvních několik zápasů ve vypůjčené výstroji, jelikož jim nedorazil autobus s vybavením. To se podepsalo na jejich výkonu. Vencas Golden Knights prohráli oba zápasy s Pittsburghem „91“, což se rozhodně nečekalo. V závěru však hráči týmu z města hazardu zabrali a dokázali porazit např. silné Srbsko. I přes osm porážek se tým Vency Macka vyšplhal na šestou pozici.

Sedmý skončil Dan Hrachovec. Díky dvěma vítězstvím nad nepříjemným Holubovo „Pittsburghem“ postoupilo Kladno ze sedmého místa, nicméně v netakticky vedeném závěru Rytíři roznesli Ukrajinu a čtvrtfinálový pavouk jim místo oblíbeného Pittsburghu Penguins Kubicas přisoudil Váchovo Energetiky.

Osmý byl Michal Mašika, který dvakrát porazil tým ČSSR Jardy Ouřady a vytvořil si tým rozhodující náskok. Jarda sice v závěru mohutně dotahoval (porazil např. Jirku Váchu), ale na víc než na deváté místo to nestačilo.

Na začátku finálového turnaje hráče ČSSR managera Jardy Ouřady svazovala nervozita. Poté se rozehráli, porazili Vancouver (Kropáček), Karlovy Vary (Vácha), remizovali s Finskem Maple Leafs (Srba). Bohužel dvě porážky od Ukrajiny rozhodly o tom, že ani letos se Čechoslováci do vyřazovacích bojů nepodívají.

Petr Holub porazil dvakrát Vencu Macka (Golden Knights) a schylovalo se k překvapení. Věřil si i na Dana Hrachovce (Kladno). Bohužel však přišly dvě nečekané porážky, pověstná výborná obrana v čele s brankářem Barrassem si vybrala slabší den a tak i Petr s Pittsburhem „91“ zůstal před branami play-off.

 

ČTVRTFINÁLE:

Kubica M.(1) – Mašika M. (8) 3:0 (6:2; 6:0; 5:2)

Tato série nepřinesla překvapení. Michal si do čtvrtfinále nepřál Mílu a věděl proč. I když ho v sezóně dokázal potrápit, tentokrát to byla jasná záležitost. Celkové skóre – 17:4.

 

Vácha (2) – Hrachovec (7) 3:2 (6:0; 0:1, 5:2, 2:3, 3:1)

Dan dokázal Jirku v základní skupině finálového turnaje jednou porazit. V prvním zápase Dan prohrál, nicméně pak se souboj začal dramatizovat. O vítězi musel rozhodnout překvapivě až pátý zápas. Celkové skóre 16:7.

 

Černý L.(3) – Macek V. (6) 2:3 (1:3, 1:0, 3:4p, 7:0, 0:3)

Největší překvapení čtvrtfinále. Po základní části by nikdo nečekal, že Venca postoupí dál. Ten však všechny vyvedl z omylu. Nutno říci, že Lubošovi to, kromě čtvrtého zápasu, nelepilo. Celkové skóre – 12:10.

 

Kropáček (4) – Srba (5) 0:3 (0:3, 1:3, 1:2)

Pokud toto měla být nejvyrovnanější série (podle postavení v tabulce), tak musel být divák zklamán. Standa využil své rychlé kombinace levé křídlo – střed, která byla pro Kropáčka smrtící. Zároveň obrana pracovala spolehlivě – dovolil soupeři za tři zápasy vstřelit pouhé dva góly. Celkové skóre – 2:8.

 

SEMIFINÁLE:

Kubica M. (1) – Srba (5) 4:1 (4:3p, 5:1, 4:5p, 4:1, 4:3p)

Míla nepřipustil překvapení. Standa bojoval velmi srdnatě, dokázal třikrát zápas dovést do prodloužení, avšak jen jednou ho dovedl do vítězného konce. Velmi napínavý boj. Celkové skore – 21:13.

 

Vácha (2) – Macek V. (6) 4:1 (9:6, 3:2, 4:3, 5:6p, 3:2)

Taktéž velmi vyrovnaná série. Kromě prvního zápasu všechny skončily o gól. Jirka Vácha nakonec zaslouženě postoupil do finále. Celkové skore – 24:19.

 

o 9. místo

Ouřada J. – Holub 2:0 (3:2, 4:2)

Jarda svého soupeře předčil ve všech zápasech včetně základní části, kdy ho také dvakrát porazil. Celkové skore – 7:4.

 

o 7. místo

Hrachovec – Mašika 2:0 (2:1, 5:1)

Opakování souboje ze skupiny. Dan Hrachovec obhájil své umístění ze skupiny, a i z minulé sezóny. Celkové skore – 7:2.

 

o 5. místo

Černý L. – Kropáček 2:0 (3:1, 2:1)

Souboj bez náboje, kdy pokračovalo střelecké trápení obou soupeřů. Šťastnější byl nakonec Luboš Černý. Zajímavostí je, že Luboš poprvé v sezóně nasadil do branky srbskou dvojku Rankoviče. Celkové skore – 5:2.

 

o 3. místo:

Srba – Macek V. 2:3 (3:2p, 3:5, 8:3, 2:7, 1:2)

Utkání hrané o třetí místo bylo reklamou na hokej. Hrál se otevřený hokej bez obran, hráči se předháněli v pohledných akcích. Až v pátém zápase, jako by si soupeři uvědomili, že jde o bronzovou medaili a začali hrát zodpovědně. Z třetího místa se nakonec radoval Venca Macek. Celkové skóre – 17:19.

Poznámka: V pěti zápasech finálového turnaje svítila u Vency na konci v kolonce góly nula (v celé základní části to bylo pouze ve třech (!) případech).

 

FINÁLE:

Kubica M. – Vácha 4:2 (5:2, 1:2, 4:0, 1:0, 2:3, 1:0)

Míla měl určitě v hlavě finálovou sérii z minulé sezóny, kdy vedl nad Jirkou 3:1 na zápasy a přesto prohrál. I tentokrát vedl 3:1 a prohrál pátý zápas. V tom šestém ho však podržel skvělým výkonem brankář Murray. Ve třech ze šesti zápasů dokázal udržet čisté konto. Jirka Vácha, jako by se vystřílel v předchozích sériích. Zajímavým momentem finále bylo zranění nejlepšího střelce Pittsburghu Sidneyho Crosbyho v prvním zápase. Na střídavý start musel být narychlo povolán Brock Boeser z Vancouveru. Ten nejen, že dohrál zápas, navíc vstřelil hattrick. Byl vedle brankáře Murrayho ústřední postavou dalších zápasů. Závěrečný šestý duel rozhodla kuriózní branka, kdy útočník Energetiků Skuhravý vypálil bombu do modré, puk se od tyčky odrazil zpět až na červenou čáru k rozjetému Boeserovi a ten vsítil jediný gól utkání. Mistrovský titul se tak po roce vrací do rukou Miloslava Kubici (Pittsburgh Penguins). Obhájce Jiří Vácha (Energie Karlovy Vary) tentokrát skončil na druhém místě. Celkové skóre – 14:7.

Konečné pořadí Chebské ligy po PLAY OFF: 

  1. Miloslav Kubica
  2. Jiří Vácha
  3. Václav Macek
  4. Stanislav Srba
  5. Luboš Černý
  6. Jiří Kropáček
  7. Dan Hrachovec
  8. Michal Mašika
  9. Jaroslav Ouřada
  10. Petr Holub

 

ALL STAR PLAY OFF + VYHODNOCENÍ STŘELCŮ:

statistiky_stiga_playoff 2018

 

G R A T U L U J E M E !!!

 

Zveme na příští ročník Chebské ligy, který bude ještě napínavější než ten dosavadní!

Děkujeme prezidentovi Miloslavu Kubicovi za celoroční práci v klubu a za Mistrovství republiky, ještě jednou, děkujeme Pepovi Grunclovi, že se stará o finance a že ho zase STIGA baví, děkujeme Míšovi Mašikovi za celoroční zpracovávání statistik, děkujeme Jardovi Ouřadovi za pořádání za Sklepturnajů na půdě, protože kdo nehrál na půdě, ten jako by nebyl, děkujeme Petrovi Holubovi za zpracování ročenky, děkujeme Danovi Hrachovcovi za práci managera, protože to s náma nemá lehký, děkujeme Honzovi Kubicovi za zapisování střelců na finálovém turnaji, respekt, děkujeme Lubošovi za sponzorský dar na finálový turnaj, a semtamtaky nějakou statistiku J, děkujeme Standovi a Mirce, že za námi dojíždí z dálky a ještě Mirce za pořádání turnaje v Chodově, a ještě Standovi za podnětné mailové připomínky, díky Jirkovi Váchovi, že jezdí na Český pohár a že se mu tak daří, díky Jirkovi Mackovi, který kde může tak pomůže, nevadí mu, že prohrává, ale Jardu chce porazit vždycky J, děkujeme Vencovi Mackovi, že to tolik nežere, protože ty co to žerou jsou č*****, a to my nejsme J)). Děkujeme Michalovi Ouřadovi za nové stránky :-). DĚKUJEME vám všem, které jsem nejmenoval. Bez vás by to nešlo! AŤ ŽIJE SHC CHEB!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *