Finálový turnaj – play off 2019 – SHRNUTÍ, STATISTIKY, ČLÁNEK

 

Po čtrnácti kolech jsme se dozvěděli, kdo se stal vítězem soutěže střelců v jednotlivých kategoriích, stejně jako nejvšestrannějším hráčem.

statistiky_stiga_playoff

statistiky_stiga_celkem

 • Nejlepší levé křídlo: Dan Hrachovec
 • Nejlepší střední útok: Jiří Vácha
 • Nejlepší pravé křídlo: Luboš Černý
 • Nejlepší levá obrana: Jiří Kropáček
 • Nejlepší pravá obrana: Luboš Černý
 • Nejlepší brankář: Miloslav Kubica
 • Nejvšestrannější hráč: Luboš Černý

 

Vítězové dalších kategorií v základní části:

 

 • Vítěz Prezidentského poháru: Miloslav Kubica
 • Nejlepší veterán: Luboš Černý
 • Nejlepší žena: Miroslava Horáková
 • Nejlepší junior: Lukáš Holub
 • Ironman: Miloslav Kubica, Jiří Vácha, Jan Kubica

 

FINÁLOVÝ TURNAJ – 30. 11. 2019 – 25 LET CHEBSKÉ LIGY

Do finálového turnaje 47. ročníku Chebské ligy ve stolním hokeji se probojovalo 12 hráčů. Vítězem základní části a tím, kdo získal Prezidentský pohár byl nakonec Míla Kubica, který v posledním turnaji předstihl dlouho vedoucího Jirku Váchu. Dokázal tak obhájit prvenství z minulé sezóny. Míla zvítězil v šesti turnajích ligového ročníku. Jirka Vácha vyhrál třikrát, zato byl osmkrát druhý. Dalšími, kdo postoupili do finále byli Luboš Černý (3 turnajová vítězství), Václav Macek – vítěz čtrnáctého turnaje. Dále Dan Hrachovec, Jiří Kropáček, Petr Holub, Jarda Ouřada, Michal Mašika, Josef Gruncl, Stanislav Srba a Michael Černý (1 turnajová výhra).

Největšími favority na vítězství byl trojlístek Míla Kubica, Jiří Vácha, Luboš Černý. Čekalo se také, co předvede Venca Macek, matador Standa Srba či černý kůň Michal Černý. Finálový turnaj byl poprvé odehrán systémem na dvě skupiny po šesti, přičemž hráči byli rozlosováni podle výkonnostních košů.

VÝKONNOSTNÍ KOŠE

 1. KOŠ: Míla Kubica, Jiří Vácha, Luboš Černý, Václav Macek
 2. KOŠ: Dan Hrachovec, Jiří Kropáček, Petr Holub, Jarda Ouřada
 3. KOŠ: Michal Mašika, Josef Gruncl, Stanislav Srba, Michal Černý

 

Již před začátkem turnaje bylo, bohužel, zřejmé, že turnaje se – pro nemoc – nezúčastní jeden z favoritů Stanislav Srba. Soutěžní řád – bohužel – nedovoluje doplnit hráče z následující – třinácté pozice (i přesto, že Honza Kubica byl přítomen), tudíž turnaj musel být odehrán v lichém počtu hráčů (jedna skupina po pěti hráčích).

ROZDĚLENÍ SKUPIN

A: Míla Kubica, Luboš Černý, Petr Holub, Jarda Ouřada, Michal Mašika, Standa Srba (jeho zápasy byly kontumovány)

B: Jiří Vácha, Václav Macek, Dan Hrachovec, Jiří Kropáček, Josef Gruncl, Michael Černý

Bylo zřejmé, že z A skupiny postoupí všichni hráči – tři do čtvrtfinále a dva do baráže. Výsledky Standy Srby byly kontumovány. Jinak byla odehrána vcelku bez překvapení. Míla Kubica se utkal s Lubošem Černým o vítězství ve skupině. Zvítězil 4:3. Třetí místo a přímý postup do čtvrtfinále vybojoval Petr Holub výhrami nad Jardou Ouřadou (2:0) a Michalem Mašikou (2:1). Do baráže šli ze čtvrtého Michal Mašika a Jarda Ouřada.

Ve skupině B byla situace jiná – jeden hráč po odehrání skupiny šel z kola ven. Zbyl na něj boj „pouze“ o umístění. Skupina B byla nečekaně vyrovnaná a zamotaná. Přispěl k tomu i výsledkový výpadek dvou největších favoritů. Největší kandidát na postup Jirka Vácha začal rozpačitě (Gruncl 1:2) a ani ve druhém zápase bilanci nevylepšil (Černý M. 3:4). První bod získal až ve třetím zápase s Kropáčkem (2:2). Druhý favorit skupiny Venca Macek získal naopak z prvních tří zápasů pět bodů, což byla slušná porce. V dalších dvou zápasech však Venca již nebodoval a zbylo na něj ve skupině „pouze“ páté místo. Třetímu nasazenému Danovi Hrachovcovi se nedařilo a bylo čím dál tím více jasné, že Černý Petr – čili šestá nepostupová pozice – zbyde na něj. To Kropáček po zdravotních problémech nečekaně porazil Vencu Macka, a potvrdil, že se mu na něj na finálových turnajích daří. V závěru ještě přehrál Gruncla a stal se nečekaným vítězem skupiny, když ani jednou neprohrál. Gruncl hrál velmi vyrovnaně, dobře mu fungovala obrana, podařilo se mu přehrát Váchu a věčného rivala Hrachovce a to byl klíč k postupu. Vybojoval třetí příčku. Druhé místo obsadil – překvapivě – Michael Černý, který prohrál pouze s Vencou Mackem. Superfavorit na první místo Vácha se dvěma výhrami v posledních dvou zápasech zachránil v turnaji a poskočil na čtvrté místo, zajišťující baráž. Nutno podotknout, že hráči na třetím, čtvrtém a pátém místě (Gruncl, Vácha, Macek V.) měli shodně pět bodů, až z výsledné minitabulky bylo rozhodnuto o konečném pořadí.

BARÁŽ O POSTUP DO ČTVRTFINÁLE:

Mašika  – Macek V. 7:1

Michal Mašika na posledním ligovém turnaji Vencu porazil a možná oba hráči měli tento zápas v hlavě. Michal zaskočil Vencu rychlým vedením (3:0), a ten se z toho už nevzpamatoval. Výborný výkon podal brankář Treťjak.

Ouřada J. – Vácha 2:3

Jarda Ouřada si na Jirku věřil i proto, že Jirka nebyl stoprocentně ve své kůži. Jarda vedl 1:0 a měl šance na zvýšení vedení. Poté však Jirka zúročil své zkušenosti z mnoha zápasů Českého poháru a výsledek otočil. Jarda ještě snížil, ale na vyrovnání již nezbyl čas.

 

ČTVRTFINÁLE:

Kubica M. – Vácha 4:3 (3:4, 5:1, 7:3, 3:2, 4:5, 4:7, 1:0)

Dva největší favorité na zisk titulu se střetli – překvapivě – již ve čtvrtfinále. Oba hráči měli v základní části takřka vyrovnanou bilanci a rozdíl v konečné tabulce základní části činil pouhých 15 bodů. Byl to vyrovnaný boj až do konce. A kupodivu padalo i dost gólů. Míla prohrál první zápas, poté se však dostal do trháku 3:1 na, Jirka dokázal dotáhnout i po divokých výsledcích, když dokázal Mílovi ve dvou zápasech dát 12 gólů. Bohužel pro něj, v tom posledním mu zvlhl střelecký prach a z postupu do semifinále se radoval vítěz základní části.

Holub P. – Černý M. 1:4  (1:3, 1:2, 2:1p, 0:1p, 1:4)

Letošní model finálového turnaje přinesl mnohá překvapení. Třeba velmi vyrovnané čtvrtfinále mezi Petrem Holubem a Michaelem Černým. Ani jeden z nich možná nečekal, že bude tak blízko šanci probojovat se do semifinále. Možnost v něm nastoupit si nakonec vybojoval Michael, i když všechny zápasy byly (snad kromě posledního) velmi těsné.

Černý L. – Gruncl 4:1 (9:2, 6:2, 1:2, 6:0, 5:1)

Tuto dvojici nemusím fanouškům chebského stolního hokeje vůbec představovat. Jeden z nejúspěšnějších hráčů Chebské ligy proti jejímu zakladateli a bývalému prezidentovi. Luboš neměl s Pepou slitování a kromě třetího zápasu, kdy si jeho svěřenci vybrali volno postoupil zaslouženě do semifinále.

Mašika – Kropáček 4:2 (0:1p, 2:1p, 2:1, 3:2, 2:6, 4:1)

„Derby“ dvou soupeřů, kteří se velmi dobře znají. Kropáček posílen vědomím, že vyhrál skupinu nastoupil na Mašiku razantně, ten ovšem velmi dobrou obrannou hrou jeho útoky odrážel. Od druhého zápasu se začala karta obracet. Rozhodující chvíle přišla ve čtvrtém zápase, kdy Kropáček vyrovnal z nepříznivého stavu 0:2 na 2:2 a měl nakročeno na vítězství v zápase a vyrovnání v sérii. Mašika však v pravou chvíli zaúřadoval svou neomylnou střelou z pravé obrany a dostal se do vedení 3:1 na zápasy. V šestém zápase pak soupeře dorazil. Zasloužený postup.

 

SEMIFINÁLE:

 

Kubica M. – Černý M. 4:0 (5:3, 4:1, 3:2, 3:1)

Je tomu již dlouhá doba, kdy spolu tito dva hráči nastoupili ve finále Chebské ligy (37. sezona – jaro 2012). Na Michaelovi byla znát částečná nervozita. Míla Kubica svého soupeře v žádném zápase gólově výrazně nepřevyšova, nicméně bylo znát, že otěže v každém ze zápasů drží pevně v rukou. Michael Černý předvedl statečný výkon, nicméně po čtyřech zápasech bylo hotovo a Míla stanul po roce opět ve finále Chebské ligy.

 

Černý L. – Mašika M. 4:1 (6:0, 1:2, 8:0, 2:1p, 4:0)

Luboš měl ze čtvrtfinále více sil a to se v sérii projevilo. Pouze ve druhém a čtvrtém zápase dokázal Michal Mašika vzdorovat Lubošovu tlaku, ve druhém zápase Luboše dokonce dokázal porazit. Skóre z prvního, třetího a pátého zápasu vypadalo hrozivě – 18:0. Konečný stav série – 4:1. Po třech letech tak Luboš opět postoupil do finále.

 

o 3. místo

Černý M. – Mašika M. 1:3 (2:0, 2:4, 2:3p, 2:3p)

Série hraná na tři vítězná utkání přinesla velmi vyrovnané zápasy. Oba hráči měli o motivaci postaráno, Michal Mašika možná o to větší, že ještě žádnou medaili v historii Chebské ligy nezískal. V prvním zápase zvítězil Michael Černý, v dalších zápasech byl úspěšnější druhý z Michalů – Mašika. Ten prokázal pevné nervy, když dokázal v obou prodlouženích zvítězit. Zaslouženě tak získal svou premiérovou – bronzovou – medaili v Chebské lize. Postaral se tak o největší překvapení finálového turnaje, když nejprve v baráži vyřadil Václava Macka, pak ve čtvrtfinále Jiřího Kropáčka a v boji o třetí místo Michaela Černého. Gratulujeme.

 

FINÁLE:

Kubica M. – Černý L.  4:2 (2:3, 3:1, 3:2, 2:6, 8:2, 7:1)

Dva věční rivalové se střetli ve finále Chebské ligy. Luboš Černý porazil Mílu Kubicu (v play off sérii hrané na čtyři zápasy) naposledy ve finále Chebské ligy 2012 (podzim), když zvítězil 4:3 na zápasy. Památný je také jejich souboj z jara 2008 (29. sezona), kdy Luboš dokázal otočit ve finále z 0:3 na 4:3. V novodobé historii (turnajový systém) byl v play off vždy úspěšnější Míla. Všechny souboje však byly vždy velice vyrovnané. Začal tak i tento. Po dvou sériích byl stav na zápasy 2:2, skóre dokonce lepší pro Luboše ve prospěch 12:10. Pátý zápas však jakoby byl zlomový. Míla se dostal rychle do vedení a to už nepustil. V závěru přidal další slepené góly a rázem získal mečbol. Poslední zápas se nesl v duchu toho předchozího. Luboš již neměl síly na zvrat a tak Míla Kubica po zisku Prezidentského poháru zvítězil i v play off Chebské ligy. Gratulujeme.