41 Jan Medvec

Národnost
cze Česká republika
Post
Hráč klubu
Aktuální tým
Stiga hockey club Cheb

Světový žebříček

Profil hráče:

 • Narozen 1976
 • začátek kariéry 1993
 • první turnaj – 1993 Holice
 • účast v CHL: 2015
 • nejlepší umístění na světovém žebříčku – 91.místo (1999)
 • nejlepší umístění na ČP – 9.místo (1999 Jičín)
 • nejlepší umístění na MR jednotlivci – 12.místo (1998 Příbram)
 • nejlepší umístění na MR družstev – 3.místo (Expand Plzeň – 2003 Plzeň)
 • nejlepší umístění na MR veteráni – 14.místo (2019 Plzeň)
 • bývalé kluby: 1.SHC Bory 91, Expand Plzeň, Gladiators Plzeň
 • člen klubu SHC Cheb – od roku 2017
 • MR družstev za klub SHC Cheb – 2017 až 2019
 • číslo dresu 41
 • oblíbený klub: Calgary Flames, Škoda Plzeň
 • používané týmy v průběhu kariéry:
 • nejoblíbenější post – centr
 • sportovní osobnost – Robert Reichel
 • životní motto: žít ze dne na den

statistika základní část

sezóna

zápasy

bilance

skóre

body

pořadí

2015

15

9-3-3

52:28

21

20.

2016

12

9-1-2

51:24

19

15.

celkem

27

18-4-5

103:52

40

74,07 %

Rozhovor:

1) Jak ses dostal k stolnímu hokeji STIGA?

V roce 1992 cestou na utkání extraligového hokeje v Plzni jsme spolu s Honzou Klokanem objevili v trolejbusu leták na MR ve STIGA hokeji, které se konalo v Plzni. Zaujalo nás to natolik, že jsme se zúčastnili jako diváci. Na stolech pro veřejnost se naskytla možnost si hru vyzkoušet, čehož jsme využili a následně jsme se zaregistrovali u tehdejšího prezidenta unie Pavla Plešáka.

2) Čím tě zaujala tato hra?

V dětství jsem měl doma Igra hokej, a když jsem se seznámil s daleko propracovanějším STIGA hokejem, tak u mě zavládlo obrovské nadšení. Tato hra mě zaujala neuvěřitelnou variabilitou, možností kombinace a přihrávek. Je třeba mít postřeh, zručnost a určitý um, který se dá prohloubit pravidelným tréninkem či pravidelným hraním zápasů.

3) Patříš mezi hráče, o kterém se dá říci, že je opravdu veterán ve Stiga hokeji. Jaké vidíš největší rozdíly dříve a nyní?

S tím, co umím dnes, jsem průměrným hráčem pohybujícím se na hranici první poloviny startovního pole v Českém poháru. Troufnu si říct, že kdybych tohle uměl na začátku kariéry 1993-1995, byl bych v té době mezi nejlepšími. Hra šla od té doby neuvěřitelně nahoru, co se týče taktiky, ovládání levého křídla a rychlosti zpracování přihrávek.

4) Na jaký moment nebo zápas nejraději vzpomínáš?

Nejraději vzpomínám na minulé MR v Plzni v jednotlivcích, kde jsem remizoval s Pavlem Plešákem 5:5 a bylo to po dlouhé době, co jsem s ním uhrál solidní výsledek. Po zápase jsem slyšel Pavla, jak vypráví spoluhráčům: „Méďa to vytáhne jednou do roka a já ho nedokážu porazit.“

5) Jaký je tvůj největší úspěch ve Stize, ať už v rámci ČP, MR nebo klubu?

Nejraději vzpomínám na zisk bronzové medaile v soutěži družstev na MR v Plzni v dresu Expandu Plzeň, což byla sladká odměna po několika bramborových medailích, které jsem získal v dresu 1.SHC Bory a již zmiňovaného Expandu. V soutěži jednotlivců si vážím na MR v Příbrami 12. místa, kde jsem postoupil do Play-off, kde mě vyřadil legendární Vladimír Studnička. Nejlepším výsledkem na ČP bylo 9. místo v Jičíně.

6) Jaký nejdramatičtější zápas či sérii si odehrál?

V paměti mám jeden zápas s tehdejší legendou Evženem Rothem, kterého jsem do té doby znal jenom z vyprávění. Patřil mezi první hráče Stiga hokeje v Čechách. Evžen tehdy uskutečnil malý „comeback“ a objevil se na pár turnajích ČP. Na jednom z nich nás los svedl dohromady ve skupině a já jsem nad ním vedl suverénně do poloviny zápasu 4:1. Byl jsem v klidu do doby, než se okolo nás vytvořil hlouček přihlížejících, kteří začali komentovat zápas stylem: „Méďa jede“, „Legenda na kolenou“, což mě tak rozhodilo, že jsem úplně přestal hrát svou hru a vyhraný zápas jsem prohrál 4:5. Ačkoliv tento zápas nebyl pro něj, ani pro mě nikterak důležitý, dodnes ho mám v živé paměti.

7) Patříš k hráčům, co prošli více kluby. Jaké to byly?

V prvním roce hraní 1993 se u mého jména objevoval pouze název obce, kde bydlím a to Štěnovice. Chodili jsme hrát ligu na kolej ke klukům 1.SHC Bory, ale v mužstvu jsem s nimi hrál až od roku 1994 do roku 1995. Po ukončení činnosti tohoto klubu, jsem začal hrát za plzeňský Expand. Na jednom MR jsem hostoval za Gladiátor Plzeň, pak jsem se vrátil zpátky do Expandu a po jeho faktickém rozpadu mě kontaktoval Dan Hrachovec a cesta vedla do SHC Cheb, kde doufám zůstanu až do ukončení herní kariéry.

8) Jak ses dostal do klubu SHC Cheb (nejdříve na hostování a pak jako člen)? Co nebo kdo tě k tomu přiměl?

Budu se opakovat, za mým příchodem do SHC Cheb stojí manažer a kamarád Dan Hrachovec. Oslovil mě a Honzu Klokana s tím, jestli bychom si nechtěli zahrát na MR za SHC Cheb a poté jsme se stali doufám plnohodnotnými členy tohoto klubu.

9) Kdy ses poprvé potkal s hráči SHC Cheb (s kým)? Jak to setkání probíhalo?

Poprvé si pamatuju na setkání s Pepou Grunclem a Danem Hrachovcem, na některém z dávných turnajů. Pamatuju si Pepu jako organizátora turnajů ČP v Chebu a spolu s Danem jako protihráče i jako kamarády Setkali jsme se na turnajích a vnímal jsem je jako první hráče zastupující chebský stolní hokej.

10) Proč tě baví reprezentovat náš klub na MR, ČP?

MR mám celkově rád. Atmosféra, která tam panuje, se nedá popsat, zejména v soutěži družstev. V Chebu je to umocněno tím, že je tam výborná parta lidí. Baví mě reprezentovat SHC Cheb po všech stránkách od A do Z. Od přípravy stolů, shánění cen, až po hru a posezení u pivka.

11) Jak bys charakterizoval náš klub SHC Cheb?

Charakteristika je jasná: parta správných lidí, kamarádů zapálených pro stejnou věc. Každý z této party má svou důležitou a nenahraditelnou roli v týmu a všichni jsme kouskem skládačky, která do sebe zapadá a vytváří jedno velké puzzle. Nesmíme opomenout na holky z našeho týmu, což není všude.

12) Můžeš, porovnat nějaké rozdíly z jiných klubů kdes působil?

Je to jízda časem. Začínal jsem v 17 letech, teď ve 44 letech jsou jiné priority, nemám tolik času, ale o to víc si cením pohody a přátelství, které panuje v SHC Cheb. Těším se na každé další setkání.

13) Co se ti vybaví, když se řekne SHC Cheb?

Asi se budu opakovat, mnohé už bylo zmíněno, ale vybaví se mi všichni členové SHC Cheb a nesmím zapomenout na pokračovatele práce Pepy Gruncla a Milouše Kubici.

Jak už jsem psal: přátelé, kamarádi, organizace turnajů, posezení u pivka, prostě správná parta lidí.

14) Jak bys charakterizoval svůj herní styl, tvé přednosti, slabiny?

Jako přednost vidím útočnou hru, rychlost a postřeh. To, co mnohdy vypadá jako náhodný gól, je výsledkem rychlosti a postřehu. Ruku v ruce je mou slabinou špatná obrana.

15) Jaká je tvá oblíbená akce?

Nejvíc oblíbenou akcí je přihrávka z levého křídla na střed.

16) Změnil se tvůj přístup ke Stize dříve a nyní?

Dříve jsem bral celou hru dost vážně a věnoval tomu spoustu času, včetně organizování turnajů, shánění sponzorů atd. Se změnou práce v roce 2000 mi ubylo času, a tudíž jsem se nemohl účastnit všech turnajů ČP tak, jak jsem byl zvyklý dříve. Zbytek času ukrojila rodina J a v současnosti jsem rád, že se párkrát do roka někde na turnajích objevím.

17) Kdybys mohl poskládat svůj ALL STARS tým, jakých 7 jmen by tam bylo a proč?

 1. Honza Klokan – parťák od první chvíle až dodnes. Šli jsme spolu ve Stize takřka stejnou cestou až do SHC Cheb.
 2. Standa Srba – v podstatě platí podobnost s Honzou Klokanem, kamarád na cestě životem i Stigou.
 3. Martin Musil – jedna z ikon týmu 1.SHC Bory. Díky němu jsme začali s Honzou Klokanem jezdit na turnaje ČP, kamarád dodnes.
 4. Pepa Gruncl – umí dát gól brankářem.
 5. Milouš Kubica – komplexní hra.
 6. Jiří Vácha – hra, co má drive.
 7. Dan Hrachovec – levé křídlo Martin Procházka.

18) Koho považuješ za největší osobnost klubu?

Za největší osobnosti klubu považuju zakladatele Pepu Gruncla, jeho nástupce a pokračovatele Milouše Kubicu a manažera Dana Hrachovce.

19) Jaký je tvůj dosud nesplněný sen, kterého bys chtěl dosáhnout v rámci STIGA hokeje?

Mým nesplněným snem a sci-fi je medailové umístění v ČP a titul v soutěži družstev na MR.

20) Kdyby ses mohl stát figurkou u STIGY, na kterém postu bys chtěl hrát?

Kdybych se mohl stát figurkou Stigy, chtěl bych hrát na postu středního útočníka.

21) Kdybys mohl něco změnit v pravidlech STIGA hokeje, co by to bylo?

Kdybych mohl něco změnit v pravidlech STIGA hokeje, byla by to účast rozhodčího u každého utkání. V zápasech s Milošem Ševrem se skoro bojím připsat si gól…

22) Uvidíme tě v dresu častěji v rámci Chebské ligy?

Budeme doufat, že ano. Rád bych přijel častěji. Už jsem si zvykl jezdit s rodinkou, takže Jirko Macku, příště zase holky s sebou.

23) Jak hodnotíš Chebskou ligu, kterou sis mohl opět po nějakém roce vyzkoušet?

Úroveň Chebské ligy hodnotím vysoko a její věhlas stoupá dál i mimo Cheb.

24) Jaký je tvůj oblíbený hokejista, fotbalista, tenista?

Hokejista – Robert Reichl, Martin Straka a Jarda Jágr

Fotbalista – Pavel Nedvěd, Robert Vágner a Petr Čech

Tenista – Ivan Lendl, Miloš Mečíř a Helena Suková

25) Provozuješ i jiné sporty? Jaké máš koníčky, záliby?

Rekreačně tenis (aktuálně nemám s kým), fotbal a ping pong.

Mezi koníčky patří četba dobré knihy, muzika, rodina.

26) Kdy tě uslyšíme komentovat hokej z Plzně na ČRo1?

Zdravím Martina Musila a odpověď zní: zatím jsem se vypracoval pouze na pořad o telefonech v ČRo Plzeň, ale co není, může být.